Nokia              3300
 Recenze telefonu NOKIA 3300. Sestaveno jeho uživatelem.

Skok na:English
Paměť
IDtagy a kodeky
Přetáčení hudby
Headset
Vylepšení Headsetu
Kvalita zvuku

Přesto že moje stará dobrá Nokia 5100 ještě funguje s původní skoro 4 roky starou baterií, koupil jsem si v listopadu 2003 telefon Nokia 3300. Chtěl jsem tak nahradit rozbitý MP3 CD přehrávač www.iRiver.cz iMP 350 něčím, co by neobsahovalo jemnou, tedy rozbitnou, mechaniku. Navíc mě lákala kombinace přehrávače a telefonu. Odpadá tak nutnost nošení více zařízení i eventualní promeškání hovoru při poslechu hudby. Na trhu mobiních telefonů tou dobou nebyl zrovna veliký výběr. Vybíral jsem mezi telefony Nokia 3300 a n-Gage. Druhý jmenovaný zaplatil za větší display příliž róbustními rozměry. Prostě odpadl už tím, že by byl obtíným břemenem. Navíc se dodával pouze s 32MB MMC pamětí, zatím co 3300 s 64MB. Dnes nepředstavitelně málo. Většinu Audio CD bylo nutné komprimovat na 112kbps jinak se na 63 810 560 bajtů paměťové karty prostě nevešla. Osobně nemám s bitratem 112kbps problém, ale spousta volně šiřitelných záznamů radio vysílání, které si rád poslechnu, není omezeno kapacitou CD. Záznamy jsou šířeny alespoň ve 192kbps. Navíc soubory jsou opravdu málokdy dlouhé pod 50 minut. Překonvertovávat je, opravdu není časově únosné řešení. Ve skutečnosti Vám zabere spoustu času jen prosté kopírování dat do telefonu po USB kabelu.

Paměť

Nokia 3300 používá Multimedia Memory Card. Najdeme ji pod baterií. V zemích čekých koncem roku 2003 její kapacita byla 64MB. Projení s počítačem je realizováno přiloženým USB kabelem. Výhodou je, že po instalaci se MMC zobrazí v počítači jako disková jednotka. Pak na ni lze nakopírovat cokoliv se vejde. Na kartě je několik implicitních adresářů. Pokud do adresáře "Music" uložíme MP3 soubory je pak možné je přehrávat.

IDtagy a zvukové formáty

Přehrávač zobrazuje IDtagy. Nelze ho však přepnout na režim názvů souborů jako iRiver v případě souborů bez tagu. Podle manuálu přehrávač tvoří jakýsi seznam stop, avšak velkým zklamáním pro mne je, že nepodporuje m3u playlisty! Co se týče formátů, lze přehrávat MP3 a AAC. Nepřehrajete ale WMA jako na iRiveru.

Skok na:
Paměť
IDtagy a kodeky
Přetáčení hudby
Headset
Vylepšení Headsetu
Kvalita zvuku

Přetáčení hudby

Příliž pomalé. Přehrávač v telefonu Vám umožňuje přetáčet dvěma pětivteřinovými skoky za vteřinu. Což není dost rychlé, uvážíte-li, že po vypnutí telefonu ztratíte koncovou pozici přehrávání. To je jedna z věcí na 3300, kterých by se výrobce MP3 přehrávače měl vyvarovat. Najít ztracenou koncovou pozici při přehrávání delší MP3 je velmi zdlouhavé. Pokud ovšem stopu dobře neznáte, musíte jí poslouchat znovu od začátku. To mě osobně znechucuje a většinou raději od přehrávání upustím.

Headset

Headset je projevem naprostého diletanství! Jeho nejhorší vlastností je, že nový konektor bez aretačního tlačítka prostě nedrží na telefonu. Jediné co můžete dělat, pokud chcete poslouchat hudbu, je klidně stát s telefonem v ruce a raději dávat pozor, aby konektor z telefonu neodpadl. Ostatně to pochopil už mladík pózující na obrázku v manuálu telefonu. Pokud telefon uložíte do kapsy a chcete s ním dokonce někam jít, počítejte s tím, že konektor brzy odpadne. Nejprve přestane hrát jedno sluchátko, pak i druhé a nakonec Vás telefon požádá: "Připojte laskavě headset" V případě skutečně neuvážených pohybů proběhne procedura odpadnutí konktoru samozřejmě najednou. Dále máte k dispozici jen jediné tlačítko, kterým sice můžete přijmout příchozí hovor, ale při přehrávání hudby místo pauzování přehrávače skáče na další stopu. Tuto funkci měl výrobce udělit až pro dvouklik. Když na Vás někdo na ulici promluví, je neuvěřitelně obtížné zastavit přehrávání bez funkce PAUSE po ruce. Ta je pro mě na dálkovém ovládání nejdůležitější. Funkce tlačíka by měla být upravena novým firmwarem. Co ale softwearově nikdo nenapraví, je vlastní konstrukce ovládání. Po zkušenostech s různými přehrávači vím že je jakousi slušností mezi seriozními výrobci zakončit ovládání stndardním sluchátkovým konektorem (jack 3.5mm). Nokia však toto nedodržela a napevno připojila naslouchátka do uší.

Vylepšení Headsetu

Pokud jste štastným uživatelem sluchátek KOSS Porta Pro musíte souhlasit, že naslouchátka headsetu nejsou zrovna tím prvým pro poslech hudby. Určitě stačí pro telefonování, Tento telefon měl ale sloužit také jako přehrávač hudby. Proto jsem se rozhodl headset přestavět tak, aby byl vybaven standardním konektorem pro sluchátka. Po prozkoumání útrob ovládání, jsem zjistil, že umístění mikrofonu vylučuje umístění konektoru uvnitř. Proto jsem jej přivrtal ze zadní strany jak můžete vidět na obázcích. Rozšíření funguje bezproblémově. Nejlepší by ale bylo, kdyby se výrobce snažil vyřešit připojení sluchátek přímo k telefonu za pomoci existujících standardů.

Skok Nahoru

Kvalita zvuku

Zvuk zní docela přátelsky. Regulace hlasitosti probíhá nespojitě v 10 úrovních. Jedenáctá je vypnuto. Slouží k ní kolíbkovým spínač napravo od konektoru.

English
Switch to English

Back to FILIPH.EU